ELECTRIC PAPER DRILLING MACHINE SPC-FP-III-100-NT
Specification and Features :
- Brand : SPC
- Model : SPC-FP-III-100-NT
- High Performance electric paper drilling machine
- Maximum Drilling Thickness : 100mm or 1000 sheets ( 75gsm paper )
- Standard drill bit : size 6mm ( replacement blade )
- Drilling Pattern : multiple hole with adjustable pre-set pitch bar
- Dimension : 500 x 500 x 595mm
- Weight : 33kg
- Long Lasting replaceable high tech hollow drill bits,
- Powerful & vibrationless drilling by special design motor
- Anti-overheat sensor installed
- Continuous multi hole drilling with universal stop gauged,
- Universal paper stop bar installed for multi holes drilling,
- Special designed sharpener attached for drill bits regrinding,
- Drill bits replacement easy to be done,
- Easy punching system
About this product :
MAGNETIC BUTTON SMILE FACE 30MM ( 6 PCS/PKT )
MAGNETIC BUTTON WITH ALPHABET A TO Z 30 MM ( 26 PCS/PKT )